Hamile olduğu haberini aldığı andan itibaren her kadın, bebeğini koruma içgüdüsüyle ona zarar verecek her şeyden itinayla kaçınmaya başlar. Yalnız değilsiniz. Bu durum bebeğiniz doğduktan sonra da devam edecek elbette. Bebekleri uzun süre birçok hastalıktan koruyan, gelişimini olması gerektiği gibi sürdürmesini sağlayan, ona koruyucu bir kalkan görevi yapan en önemli şey ise tabii ki anne sütüdür. Nasıl ki anne sütü bebeğiniz için çok değerliyse, emzirmek de sizin sağlığınız için en az bu kadar değerli. Peki, hem bebeğiniz hem de sizin için bu kadar önemli olan ve doğumdan itibaren 2 yaşına kadar temel besin olan anne sütünün faydaları nelerdir?

Anne Sütünün Bebeğe Faydaları

Mucizevi formülüne göz attığınızda anne sütünün neden bu kadar önemli olduğunu göreceksinizAnne sütü bebeğinizi yalnızca çocukluk döneminde korumakla kalmaz aynı zamanda yetişkinliğe de hazırlayıcı zengin bir besin kaynağıdır. Anne sütünün yararları şu şekilde sıralanabilir:

 1. Her annenin sütü kendi bebeğine özgüdür. 1 aylık bebeğe sahip anneyle, 6 aylık bir bebeğe sahip annenin sütleri arasında besin değerleri olarak farklılıklar vardır. Diğer bir deyişle, vücudunuz bebeğinize en uygun sütü üretmektedir.
 2. Sindirimi çok kolay olan bir besindir ve sütünüz, bebeğinizin ihtiyacı olan vitamin ve minerallere yeterli miktarda sahiptir. Kolay sindirimi sayesinde mineraller ve vitaminler kolaylıkla emilebilir. Bebeğiniz fazla mineral ve vitamin almadığı için böbrek gibi organlarına fazla yük binmemiş olur.
 3. Anne sütünün içeriğinde bebeğinizi mikroplardan koruyan ve bağışıklık sistemini güçlendiren maddeler bulunur. Bu nedenle anne sütü alan bebeklerde bağırsak enfeksiyonlarına ya da üst solunum yolu enfeksiyonlarına çok daha az rastlanır.
 4. Anne sütü ile beslenen bebeklerde karın ağrısı ve kabızlık gibi sorunlarla çok az karşılaşılır. Ayrıca mikroorganizmaların oluşmasını engelleyerek bebeğinizin ishal olmasının da önüne geç
 5. İçeriğinde bulunan maddeler sayesinde antibiyotik kullanımı gerektiren hastalıkları azaltır.
 6. Emzirme sırasında sıcaklığı her zaman bebeğiniz için ideal ısıdadır bu nedenle pratik bir besin kaynağıdır.
 7. Çocukluk ya da yetişkinlikte oluşabilecek astım, obezite, diyabet gibi bazı kronik rahatsızlıkların oluşma riskini azaltır.
 8. Bebeğinizin organlarının sağlıklı bir şekilde gelişmesine olanak verir. Ayrıca kemik, çene ve diş gelişimde de önemli rolü vardır.
 9. Bebeğinizin ruhsal, bedensel ve zekâ gelişimine yardımcı olur. Dikkat azlığı sendromu, ilgisizlik gibi olgularda, anne sütü önem kazanır.
 10. Alerjiye karşı koruyucudur ve bebeğinizi pişikten korur.

İlk Sütünüz Bebeğiniz İçin Çok Değerli: Kolostrum

Bebeğiniz için oldukça önemli olan ve ağız sütü olarak da bilinen kolostrum nedir? Doğumdan sonraki 6 saatte memenizden gelen, rengi koyu sarı olabileceği gibi kahverengi de olabilen kremamsı sıvıya kolostrum denir. İçerisinde bebek doğduğunda vücudunda olmayan, antikor içeriği barındırır. Antikor, vücuda giren mikropların zararsız hale gelmesini sağlar; diğer bir deyişle kolostrum bebeğinizin bağışıklık sistemini aktif hale getiren bir besindir. Kolostrumun yararları arasında; bağırsakları, akciğeri ve boğazı korumak da vardır.

Emzirmenin Anneye Faydaları

Anne sütünün en az bebek kadar anneye de faydası olduğu tartışmasız bir gerçek.

 1. Emzirme nedeniyle memenizde fazla süt birikmez, şişkinlikler ve iltihaplanmalarla daha az karşılaşırsınız.
 2. Emzirme sırasında salgılanan hormon sayesinde rahminizin doğumdan önceki haline kavuşması daha kısa sürer.
 3. Hızla iyileşmenize yardımcı olduğu için loğusalık sırasında yaşadığınız kanamaların azalmasına yardımcı olur.
 4. Bebeğinizi emzirmek meme kanseri, yumurtalık kanseri, kemik erimesi gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.