Doğum yapmış tüm yeni anneler bir an önce fazla kilolarından kurtulmak isterler. Aslında hamilelik döneminde ortalamanın üzerinde (10-12 kg) bir kilo alımı söz konusu değilse, emzirirken dengeli beslenmeye ve sıvı tüketimine dikkat edilirse ilk 6 ayın sonunda doğum kilolarından kurtulmak mümkündür.

Peki emzirme döneminde diyet yapılabilir mi?

Emzirme döneminde diyet yapmak sütün kalitesini etkiler mi?

 • Emzirme döneminde annenin beslenmesine çok dikkat etmesi gerekir.
 • Bu dönemde annenin ekstra enerjiye ihtiyacı vardır. Günlük enerji ihtiyacına ek olarak ortalama 500 kcal eklenmelidir.
 • İhtiyacından daha az kalori almak hem annenin sağlığı için zararlıdır hem de süt miktarının azalmasına neden olabilir.
 • Süt üretimi için süt bol sıvı tüketmesi, daha çok protein, enerji ve vitamin alması gerekir.

Emzirirken kilo verme sürecinde dikkat edilmesi gereken 12 nokta

 1. Öncelikle bu süreçte fazla kiloları vermek için acele etmemeli, hızlı kilo kaybı için yapılan düşük kalorili diyetlerden kaçınılmalıdır.
 2. Annenin bu dönemde vitamin, mineral ve besin elementleri depolarına zarar vermeden sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmesi gerekir.
 3. Anne, hamilelik dönemi boyunca 9-12 kg arası kilo almışsa ayda 1/2 -1 kg arasında kilo verme hedeflenmelidir. Eğer anne, hamilelik esnasında daha fazla kilo aldıysa ayda en fazla 2 kilo verilebilir. 2 kilonun üzerinde kilo kaybı ise emziren anne için sakıncalıdır.
 4. Doktorun da izni alınarak hafif egzersiz ve yürüyüşler yapılabilir. Bu hem anne adayının kendini daha zinde hissetmesine hem de vücudunu daha kısa sürede toparlamasına yardımcı olur.
 5. Karbonhidrat ve proteinden fakir bir diyet anne sütünü azaltır. Bu nedenle süt, peynir, yoğurt, yumurta gibi protein ve kalsiyum açısından zengin gıdalar bolca tüketilmelidir.
 6. Her besin gurubundan dengeli bir şekilde tüketilmelidir. Et-balık veya tavuktan biri her gün mutlaka yenilmelidir.
 7. “İki kişilik yemek” mantığı ile porsiyonları büyütmemeli, az az ve sık aralıklarla yemek yenmelidir.
 8. Ara öğünlerde sağlıklı atıştırmalıklar yapmaya dikkat edilmelidir.
 9. Aşırı yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır. Tatlı ihtiyacı en sağlıklı bir şekilde meyvelerden sağlanmalıdır.
 10. Günde en az 2.5-3 litre su tüketimi sağlanmalıdır. Her emzirme sonrası 200-250 ml su içilmesi iştah kontrolü üzerinde de etkilidir.
 11. Emzirme döneminde yeteri kadar sıvı tüketen, dengeli beslenen ve aşırı yağlı ve şekerli gıdalardan uzak duran ve emziren bir anne, 6. ayın sonunda doğum kilosuna rahatlıkla ulaşabilir.
 12. Eğer anne tüm bunlara rağmen kilo vermekte zorlanıyorsa bir uzmandan yardım alabilir