Emzirme döneminden sonra görülen meme ağrıları, pek çok annenin yaşadığı durumların arasında bulunur. Bebek, emmeyi bıraktıktan bir süre sonra bu sancı kendini gösterebilir. Bebeği sütten kestikten sonra görülen meme sancısının nedeni, meme içinde süt üretiminin devam ediyor olmasıdır.

Üretilen sütün birikmesinden dolayı şişlik ve basınç meydana gelir ve beraberinde meme sancısı ortaya çıkar. Bebek tarafından artık boşaltılmayan meme, ürettiklerini dışarı atamadığı için ağrı yaşar. Bunun bilincinde olan anneler, önlemlerini önceden alabilir ya da bu duruma karşı tedaviyi kendileri uygulayabilir. Ancak ağrının şiddeti fazlalaştıysa ve ateşlenme meydana geldiyse uzman bir doktor kontrolüne ihtiyaç duyulur.

Sütten Kesildikten Sonra Meme Ağrısı İçin Neler Yapılır?

Annelerin en büyük endişelerinden biri, sütlerinin kesilmesi ya da sütün bebek için yeterli miktarda olmamasıdır. Bunun yanında emzirme döneminde görülen mastit de öne çıkan rahatsızlıklardandır ve kapanan süt kanalları nedeniyle memede ağrı oluşur. Emzirme döneminde memede oluşan ağrılar da mastit kaynaklı ağrılara benzer. Sütten kesildikten sonra oluşan sancılar için şu yolları izleyebilirsiniz:

  • Bebeği sütten yavaş yavaş kesmek hem bebeğiniz sağlığı hem de meme sağlığınız için ö Emzirmeyi yavaş yavaş bıraktığınızda bebeğiniz bu duruma zorlanmadan alışır. Ayrıca bu durum, süt yapımının azalmasını da sağlar. Sütün üretimi tamamen durduktan sonra bebeği memeden kesmek, bu ağrıların oluşumunu büyük oranda engelleyecektir.
  • Bazen bebek kendiliğinden emmeyi bırakabilir. Bu sebeple de anne önlemini önceden alamaz. Eğer memede bir ağrı oluşursa bu sütü boşaltmanız gerektiğini bilmelisiniz. Sütünüzü sağabilir ya da bir pompa yardımıyla memeyi boşaltabilirsiniz. Anne sütü pompalamanın püf noktalarını ya da kolay süt sağma ipuçlarına göz atmanızda yarar var.
  • Sıcak bir duş alarak göğüs bölgenize masaj yapabilirsiniz. Böylece kanallardaki tıkanıklık yumuşar ve açılır. Bu işlemden sonra pompalama işlemine başlamanız işinizi kolaylaştırır.
  • Memeye soğuk kompresler uygulamak ise ağrının hafiflemesini ve meme şişkinliklerinin azalmasını sağlar. Birkaç buz parçasını ince bir havluya sarın ve memenin üzerinde bu soğuk kompresi bir süre bekletin.
  • Eğer tüm bunlara rağmen süt üretimiz devam ediyor ve ağrınız şiddetlenerek artıyorsa mutlaka bir doktora danışın.