Laparoskopik fıtık ameliyatları özellikle kasık fıtıklarında göbek fıtıklarında karın üzerindeki diğer fıtıklarda yara yeri fıtıklarında uygulanabilir.

Kapalı fıtık ameliyatlarında karnın çeşitli yerlerinden üç farklı yerden açılan deliklerden girilerek  kamera eşliğinde kamera eşliğinde kapalı yöntem ile  fıtık onarımı yapılır.

Kapalı fıtık ameliyatlarının en önemli avantajı  yara kesesi daha küçük olduğu için yara ile ilgili sorunlar daha az yaşanabilir. Örneğin; ağrı daha az olur yara yeri enfeksiyonu ihtimali daha az olur.

Dolayısıyla kapalı fıtık ameliyatları kozmetik açıdan daha olumlu sonuçlar verecektir. Kapalı fıtık ameliyatlarında açık ameliyatlara göre açık ameliyatlarda görünemeyen bazı fıtık alanları kapalı ameliyatta daha rahat görünebilir.

Dolayısıyla ameliyat sırasında konulacak olan yama bu bölgeleri de kapattığı için daha sonra buralardan gelişebilecek fıtıklar da önlenmiş olur.

Özellikle tekrar etmiş fıtıklarda kapalı yöntem ile fıtık ameliyatının uygulanması ameliyatın riskini daha da azaltacaktır.

Kapalı fıtık ameliyatlarında eskiden fıtık yerine yerleştirilen yamayı bu bölgeye tespit edebilmek için zımbalar uygulanabiliyordu halen de uygulanabiliyor ancak bu tarz durumlarda bazen hastada kronik rahatsız edici ağrılar olabiliyor ancak teknolojinin de gelişmesi ile beraber artık kapalı fıtık ameliyatlarında artık kendiliğinden yapışan yamalar kullanılabiliyor ve bu yamalar sayesinde bu bahsettiğimiz kronik ağrıda ortadan kalkmış oluyor.

Fıtık ameliyatlarında konulacak olan yama ne kadar iç katmanlara yerleştirilse fıtığın iyileşmesi o kadar güçlü olur. Dolayısıyla kapalı fıtık ameliyatlarında onarım daha güçlü olacaktır.

Tabi ki kapalı fıtık ameliyatlarında cerrahın tecrübesi iyileşmenin olumlu sonuçlanması için en önemli kriterdir.