Mide balonu (İntra Gastrik Balon) ; yumuşak, genişleyebilir bir balon, bir yerleştirme tüpü ve bir doldurma sisteminden oluşur.

Mide balonu bağırsaktan geçemeyecek kadar büyüktür ve bu da midenizde daha az yiyecekle daha uzun süre doygun hissetmenizi sağlar.

Genel olarak, gastrik balon tedavisi porsiyon büyüklüğünüzü önemli ölçüde azaltır ve uzun vadeli kilo kaybı hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur.

Mide balonu mideye yerleştirildikten sonra hava veya sıvı ile 400-700 cc hacme şişirilen silikon bir balondur. Diet ve egzersiz ile kilo veremeyenlerde, ameliyat olmak istemeyenlerde ve ameliyat riski yüksek olan hastalarda endoskopik olarak uygulanan geçici bir kilo verme yöntemidir.

Mide balonu yerleştirildikten 6 ay – 1 sene arası değişen süreler sonra çıkarılmalıdır. Mide ülseri , geniş mide fıtığı varlığı ve gebelik durumlarında uygulanamaz. Mide bulantısı, ağrı, ülser, mide kanaması, mide delinmesi, barsak tıkanıklığı çok nadir de olsa görülen komplikasyonlarıdır.

Mide balonu size  porsiyonlarınızın boyutları ve yeme sıklığınızı azaltma konusunda yardımcı olur. Böylece daha az yiyecek ama daha uzun süre tok kalacaksınız. Yemek aralarında atıştırma alışkanlığınız ortadan kalkacak ve kilo vereceksiniz.

Mide balonu ile yapılan çalışmalarda 6 ay-1 yıllık takip sonrası metabolik sendrom, şeker hastalığı, gut hastalığı ve kolesterol- trigliserid yüksekliğinde önemli ölçüde gerileme saptanmıştır.

Özet olarak Mide balonu silikondan üretilmiş havayla şişirilen bir balon.

Endoskopik yöntemle mide boşluğuna bırakılıp kitle etkisi yaratarak tokluk hissi verip zayıflatmayı amaçlıyor.

Hasta bu yöntemle başlangıç kilosunun 15-20%’sini verebilir, bazı durumlarda ise 5kg bile veremeyebilir, hatta bazı durumlarda balonun varlığına hasta birkaç gün bile tahammül edemeyip bir an önce çıkarılması gerekebilir.

Balon en geç 6 ay ve 1 yıl sonra mideden çıkarılıyor. Çıkarıldığında hasta diyet ve egzersiz programı takip etmez ise hızla verdiği kiloları geri alır. Bu yüzden mide balonu özellikle çok aşırı kilolu (Vücut Kitle İndeksi 55i geçen) kişilerde ameliyata ön hazırlık olarak önerilebilir.

Tekli bir çözüm yöntemi olarak görülmemeli çünkü yetersiz kalıyor ve metabolik bir etkisi yok. Obez birinde sadece mide balonuyla uzun vadede başarılı sonuç elde etmek imkansıza yakın bir durum.

Balonu yerleştirme işlemi yaklaşık 15 dakika sürer ve hasta genelde aynı gün hastaneden ayrılabilir.

MİDE BALONU MARKALARI

Medsil®

Midede 6 ay boyunca kalabilen, Rus malı bir balondur. Endoskopik yöntemle, anestezi altında ağızdan yerleştirilir ve aynı şekilde çıkarılır. Türkiye’de en çok kullanılan balon markalarından biridir.

Spatz3®

Spatz ayarlanabilir balon sistemi (Spatz Medical,Great Neck,NY) balonun hacminin ayarlanabildiği tek sistemdir. Balona bağlı şikayetleri azaltmak için tekrar indirilebilir, ya da kilo verme etkinliğini arttırmak için tekrar şişirilebilir. 12 aylık kullanım için onaylanmıştır.

Orbera®

Orbera mide balonu (Apollo Endosurgery,Austin,TX), 2015 yılında Amerika’da klinik kullanım için FDA tarafından onaylanmıştır. 1991 yılından beri Avrupa’da kullanılmaktadır. 12 ay boyunca midede kalabilmektedir.

Elipse®

Elipse mide balonu (Allurion Technologies,Wellesley, MA), endoskopi ve anestezi gerektirmemesi bakımından benzersizdir. Yutularak yerleştirildikten 4-5 ay sonra eriyerek sindirim sisteminden dışkı ile beraber atılır.