Sleeve Gastrektomi ile zayıflama nedir ? Kimlere uygulanır ?

Tüp mide ameliyatı, obeziteye sahip diyet ve spor programlarından sonuç alamamış hastalara uygulanır.

Tüp mide operasyonu VKİ 35’ten fazla olan, şeker hastalığı yani diyabeti bulunmayan, miktar olarak çok ve katı besinlerle ve özellikle ağırlıklı olarak hamur işi ve et ile beslenen, şekerli besinlerle, alkole ya da asitli içeceklere bağımlılıkları bulunmayan hastalar için daha uygun bir operasyondur. Bunun haricinde süper obez denilen (VKİ> 55) kişiler için de ilk aşama ameliyatı olarak uygulanır

Süper obezler de birincil ameliyat olarak tüp mide uygulanır ve kilo belirli bir seviyeye çekilerek asıl olan bypass ameliyatına hazırlanır. Bu ameliyatın uygulanacağı hastalarda önemli seçme kriteri sıvı ve tatlı gıdalara düşkünlük doğru bir tercih olmayacaktır.

Tüp mide ameliyatı aslında 1990’lı yıllardan beri yapılan bir ameliyattır. İlk zamanlarda obez hastaların belirli bir kiloya inmesi için birincil ameliyat olarak yapılıyordu. Sonrasında tüp mide ameliyatı uygulanan hastaların istenilen kiloya ulaşabildiği görüldü. O günden sonrada obezite cerrahisinin literatürüne de tüp mide ameliyatı girdi. Bu ameliyat kapalı olarak uygulanıyor ve midenin dış ve uzun olan kısmı alınıyor.

1990 senesinden beri mide küçültmek için operasyonlar yapılsa dahi, bugün uygulanan tüp mide ameliyat tekniği yani diğer bir adıyla, sleeve gastrektomi tekniği son olarak 2001 senesinde bildirilmiştir.

Tüp mide ameliyatı, bilinen gastrik by-pass ve biliopankreatik diversiyon operasyonları uygulanamayacak kadar kilolu süper obezite hastaları için esas operasyon öncesi belli bir miktarda kilo verdirmek hedefiyle ilk aşama cerrahi olarak düşünülmüştür. Ancak bu hedefle tüp mide ameliyatı, yani sleeve gastrektomi uygulanan kişilerin tahmin edilenden çok ve daha önemlisi yeterli ölçüde kilo kaybettiğinin fark edilmesi ile, bu teknik tek başına uygulanabilen bir obezite ameliyatı olarak tıbbi litaratüre girmiştir.

Sleeve gastrektomi, diğer deyişle “uzunlamasına gastrektomi” ya da “tüp mide” olarak da geçer. Midenin büyük kenarı kesilir ve çıkartılır. Hacmi yaklaşık olarak %80-85 küçültülmüş bir mide tüpü meydana getirilir.

Tüp Mide ameliyatında, iki sistem ile kilo kaybı yaşanır, bunlar: Mide hacminin küçültülmesi ile mekanik bir sınırlandırma,Ghrelin ismiyle anılan bir hormonu üreten mide dokusu çıkarıldığı zaman, hormonsal bir değişiklik yaşanır. Bu hormonsal değişiklik neticesinde kilo kaybı yaşanır. Ghrelin, midenin fundus ismi verilen üst parçasındaki hücreler tarafından üretilen,iştah artırıcı özelliği olan bir hormondur.

Tüp mide operasyonunda ghrelin üretilen midenin fundus bölgesi kesilip çıakrtıldığından, kişinin iştahı da azalmış olur ve kilo kaybı kendiliğinden ortaya çıkar.

Diğer obezite cerrahisi tenkiklerinde olduğu gibi, tüp mide ameliyatında da laparoskopik adı verilen kapalı yöntem uygulanır.. Yaklaşık yarım santimlik 4—5 tane küçük delikten uygulanır. Operasyon ardından yaşanan ağrı son derece minimum orandadır. Bunun yanında, başarılı bir kozmetik netice ve erken mobilizasyon gibi laparoskopik cerrahinin bütün avantajları obezite cerrahisinde de görebilmekteyiz.Tüp mide ameliyatında tek kullanımlık özel malzemelerde mide kesilir ve aynı anda üzerine dikilir. Operasyon ardından kalan mide tıpkı muz biçiminde bir tüpü andırdığından dolayı bu yöntem, çoğunlukla tüp mide olarak geçer.

Tüp Mide Ameliyatı – Sleeve Gastrectomy

Tüp mide ameliyatı 1990 senesinden beri mide küçültmek için operasyonlar yapılsa dahi, bugün uygulanan tüp mide ameliyat tekniği yani diğer bir adıyla, sleeve gastrektomi tekniği son olarak 2001 senesinde bildirilmiştir.

Tüp mide ameliyatı, bilinen gastrik by-pass ve biliopankreatik diversiyon operasyonları uygulanamayacak kadar kilolu süper obezite hastaları için esas operasyon öncesi belli bir miktarda kilo verdirmek hedefiyle ilk aşama cerrahi olarak düşünülmüştür.

Ancak bu hedefle tüp mide ameliyatı, yani sleeve gastrektomi uygulanan kişilerin tahmin edilenden çok ve daha önemlisi yeterli ölçüde kilo kaybettiğinin fark edilmesi ile, bu teknik tek başına uygulanabilen bir obezite ameliyatı olarak tıbbi litaratüre girmiştir.