Tedaviniz sırasında pek çok farklı nedenle kendinizi stresli ve sıkıntılı hissedebilirsiniz.Bu pek çok hastada görülebilen bir durumdur.

Meme kanseri hayatınızın bir parçası olduğunda bir miktar depresyon, endişe ve korkunun olması normaldir. Bazı kadınlar diğerlerinden daha fazla etkilenebilir.

Duygusal sorunlar tedaviden sonra da ortaya çıkabilir. Örneğin, muhtemelen kanserin tekrar etmesinden endişe duyabilirsiniz. Belki kanserin aileniz, arkadaşlarınız ve kariyeriniz üzerindeki etkilerinin farkındasınızdır. Etrafınızdaki kişilerle olan ilişkilerinizi yeniden gözden geçirebilirsiniz. Beklenmeyen sorunlar da endişeye neden olabilir.

Örneğin, tedaviniz den kaynaklanan maddi kaygılardan dolayı stresli olabilirsiniz. Bunların herhangi birisi endişelenmenize sebep  olabilir.

Bu sorunlar gelişmeden ya da geliştikten sonra hepiniz , arkadaşlarınızın, ailenizin, dini grupların, destek gruplarının, profesyonel danışmanların yardım ve desteğinden yararlanabilirsiniz.

Meme kanseri olan kadınlar ile ilgili özel konular

Meme kanseri olan birçok kadın ek stresli sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Örneğin, meme kanseri ameliyatı sonucunda görünümünüz değişmiş olabilir. Ayrıca meme kanseri sonrasında cinsellik konusunda endişeleriniz olabilir.Bu kitapçıkta, ilgili sayfada bu konuda bilgilendirmeler yer almaktadır.

Meme kanserinden kurtulan özellikle genç hastalar için görünüm ve cinsellikle ilgili değişiklikler daha stres yaratabilir. Bazı kadınlar hâlâ bir aile kurmayı veya daha fazla çocuk sahibi olmayı düşünüyor olabilirler veya zaten aile kurmuş olanlar  kanserin ve onun tedavisinin durumlarını nasıl etkileyebileceği konusunda endişelenebilirler.  Bazı kadınlar için, kemoterapi kalıcı veya geçici erken menopoza neden olabilir.

Lütfen yaşadığınız değişiklikler ne olursa olsun, bu durumlarla baş etmenize yardımcı olması için tavsiyelerimiz ve desteklerimiz olacağını bilin.

Yardım ve destek bulma

Kansere yakalanan hemen hemen herkes, bir takım desteklerden yararlanabilir. İçinizi açabileceğiniz insanlara ihtiyacınız olabilir. Aile, arkadaşlar, kanser destek grupları, dini veya manevi gruplar, sosyal medya destek toplulukları ya da bire bir danışmanlar gibi birçok biçimde destek alabilirsiniz. Sizin için en iyi olanı durumunuza ve kişiliğinize bağlıdır. Sıkıntınız ne olursa olsun, endişelerinizi giderecek bir yeriniz olduğundan emin olun.

Bu yolculukta kendinizi yalnız hissedebilirsiniz. Tek başınıza uğraşmak zorunda hissetmemelisiniz,ailenizi veya arkadaşlarınızı da bu sürece dahil ederek yardım alabilir,benzer durumlarla karşılaşan kişilere de siz destek olabilirsiniz.