Meme kanseri tedavisi sırasında ve sonrasında vücudunuzla barışık yaşamayı öğrenmek, her kadın için farklı olan kişisel bir yolculuktur. Bilgi ve destek alarak, zaman içindeki bu değişikliklerle başa çıkmanıza yardımcı olabilirsiniz.

Meme kanseri tedavisi sırasında ve sonrasında vücudunuzla barışık olmak

Kanserin ve tedavisinin neden olabileceği duygusal stresin yanı sıra meme kanseri olan pek çok kadın, tedavilerinin bir sonucu olarak görünüşlerinde meydana gelen değişikliklerle de başa çıkmak zorunda kalabilir

Bazı değişiklikler saç dökülmesi gibi kısa süreli ve geçici olabilir. Fakat kısa dönemli değişiklikler bile, bir kadının hislerine derin bir etkisi olabilir. Peruk, şapka, eşarp ve diğer aksesuarları da içeren saç dökülmesiyle başa çıkmanıza yardımcı olacak çeşitli seçenekler mevcuttur.

Ameliyat sonrası bir memenin (veya her iki memenin) bir kısmı veya tümünün kaybedilmesi gibi kalıcı değişiklikler olabilir. Bu durumda isterseniz protezli/protezsiz rekonstrüktif veya  onkoplastik cerrahi seçeneklerini değerlendirebilirsiniz .

Meme kanseri sonrası cinsel ilişki

Meme kanserinden sonra cinsellik hakkında endişeleriniz olabilir. Etkilenen memede his kaybı olabilir. Kemoterapi gibi meme kanseri için diğer tedaviler hormon seviyenizi değiştirebilir ve cinsel ilgi ve / veya tepkinizi etkileyebilir.

İlişki sorunları da önemlidir. Eşiniz tedaviden sonra, özellikle de ameliyat sonrası size  fiziksel olarak ve duygusal olarak sevgisini ifade etme konusunda endişe edebilir. Ancak meme kanseri olan çiftler için  zamanla bu konuda deneyim kazanarak bu sorunun üstesinden gelebilirler.