Birçok kadın meme kanseri tedavisinden sonra hamile kalabilir. Bununla birlikte, bazı tedaviler hamile kalmayı zorlaştırabilir. Bir gün çocuk sahibi olmak isteyebileceğinizi düşünüyorsanız veya seçeneklerinizi açık tutmak istiyorsanız doktorunuzla bu konuyu konuşmak için en uygun zaman meme kanseri tedavisine başlamadan öncedir.

Özellikle meme kanseri geçirmiş genç bir kadınsanız, meme kanserinin çocuk yeteneğini nasıl etkilediği ve ekstra risk olup olmadığı hakkında sorularınız olabilir,doktorunuzla bu konuyu görüşmelisiniz.

Meme kanserinden sonra bebek sahibi olabilir miyim?

Meme kanseri için bazı tedaviler bir kadının doğurganlığını etkileyebilir. Örneğin meme kanseri için kemoterapi yumurtalıklara zarar verebilir ki bu bazen infertilite  nedeni olabilir. Yine de, birçok kadın tedaviden sonra hamile kalabilir.

Hamilelik ve emzirme meme kanserimi geri gelebilir mi?

Çalışmalar göstermiştir ki,  başarılı bir  tedaviden sonra gebelik meme kanserinde  tekrarlama riskini arttırmaz.

Ayrıca meme kanseri tedavisinden sonra emzirmenin kanserde tekrarlama riskini arttırdığına dair bir kanıt yoktur. Aslında, bazı araştırmalar emzirmenin kanser gelişme riskini azaltabileceğini gösteriyor.

Gebelik için meme kanseri tedavisinden sonra ne kadar süre beklemeliyim?

Çocuk sahibi olmak istiyorsanız,  hamile kalmaya çalışmadan önce tüm tedavinin bitimini bekleyerek en az 2 yıl beklemeleri önerilir. Beklemek için en iyi zaman süresi açık değildir, ancak 2 yılın, kanserin herhangi bir erken tekrarını bulmak için yeterli zaman olduğu düşünülür ve bu da hamile olma kararınızı etkileyebilir. Ancak bu tavsiyenin herhangi bir klinik araştırmadan elde edilen verilere dayanmadığını ve her hastanın farklı değerlendirilmesi gerektiğini unutmayın. Kararınız, yaşınız, daha fazla gebelik isteğiniz, meme kanseri türü ve kanserin erken nüks riski gibi birçok şeye bağlıdır.

Hamile kalırsam, meme kanseri hikayem bebeğimi tehlikeye atabilir mi?

Bir kadının geçmişteki meme kanserinin bebeğinde doğrudan bir etkisinin olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır. Araştırmacılar, meme kanseri olan kadınlarda doğan çocuklarda doğum kusurları veya diğer uzun süreli sağlık sorunları konusunda artmış bir risk olmadığını saptamışlardır.

Meme kanseri tedavisi doğmamış bebeğimi etkileyebilir mi?

Kemoterapi, hormon tedavisi veya hedefe yönelik tedavi de dahil olmak üzere meme kanseri tedavisine devam ediyorsanız, hamile kalmaya çalışmadan önce doktorunuzla konuşun. Bu ilaçlar büyümekte olan bir fetüsü etkileyebilir, bu nedenle hamile kalmadan önce tüm tedavinin tamamlanmasını beklemek daha güvenlidir. Tedaviyi erken bırakmanın, kanserin büyümesi veya geri gelmesi riskini artırabileceğini hatırlamakta da fayda var.

Meme kanseri tedavisinden sonra emzirebilir miyim?

Meme cerrahisi ve / veya radyoterapi geçirmişseniz, etkilenen memeden emzirme problemleri yaşayabilirsiniz. Çalışmalar, memede azalan süt üretiminin yanı sıra emzirmeyi ağrılı hale getirecek yapısal değişiklikler ya da bebeğin memeyi tıutmakta zorlanabileceğini gösteriyor. Yine de, birçok kadın için  emzirmek mümkündür.

Meme kanserinizi tedavi etmek için hala ilaç kullanıyorsanız (hormon tedavisi gibi) emzirmeye başlamadan önce doktorunuzla konuşmanız çok önemlidir.

Bazı ilaçlar anne sütüne girebilir ve bebeği etkileyebilir.

Gebe olmayı düşünüyorsanız

Meme kanseri geçirmişseniz ve  çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız, tedavinizin gebelik şansınızı nasıl etkileyebileceğini doktorunuzla konuşmanızda fayda var.