Birçok kadın meme kanseri tedavisini bitirmiş olmanın rahatlığını ve heyecanını bir arada yaşar. Ancak, kanserin nüks edebileceği korkusunu da taşırlar.

Meme kanseri tedavisini tamamladıktan sonra bile doktorlarınız sizi yakından takip etmek isteyecektir. Kontroller sırasında kanserin tekrar edip etmediği veya tedavi yan etkileri olup olmadığını değerlendirmek için bazı laboratuvar veya radyolojik testler isteyebilir.

Standart bir kontrol programı

  • Doktor ziyaretleri: İlk önce doktorunuzun ziyaretleri büyük olasılıkla birkaç ayda bir planlanacaktır. Daha sonra genelde 5 yıla kadar yılda bir kontroller olacaktır.
  • Mamografi: Eğer olsaydı Meme koruyucu cerrahi, bir alacak mammogram bundan sonra daha sonra en azından her yıl ameliyat ve radyasyon sonra yaklaşık 6-12 ay tamamlanır ve. Eğer bir mastektomi yapmış olsaydınız, kalan göğüste yıllık mamografi çekmeniz gerekecektir.
  • Pelvik muayeneler:Eğer hormon ilaçlarından biri olan tamoksifen veya toremifen alıyorsanız ve hâlâ uterusunuz varsa, her yıl pelvik muayene yaptırmanız gerekir; çünkü bu ilaçlar rahim kanseri riskinizi artırabilir . Bu risk, menopoz geçti kadınlarda en yüksektir. Vajinal kanama veya menopozdan sonra lekelenme, dönemler arasında kanama veya lekelenme veya dönemlerinizdeki bir değişiklik gibi sıradışı bir vajinal kanama hakkında derhal doktorunuza haber vermeyi unutmayın. Buna genellikle kanser olmayan bir şey neden olsa da, aynı zamanda uterus kanserinin ilk belirtisi olabilir.
  • Kemik yoğunluğu testleri:Erken evre meme kanseri için bir aromataz inhibitörü (anastrozol, letrozol veya eksemestan) kullanıyorsanız veya tedavinin bir sonucu olarak menopoz geçirirseniz, doktorunuz kemik sağlığınızı izlemek isteyecek ve test etmeyi düşünebilirsiniz. kemik yoğunluğun
  • Diğer testler:Kan testleri ve görüntüleme testleri (kemik taramaları ve göğüs radyografisi gibi) gibi diğer testler, takipte standart bir parça değildir çünkü meme kanseri tedavisi gören bir kadının daha uzun yaşaması için yardım ettikleri gösterilememiştir. Ancak, kanserin geri gelebileceğini düşündüren belirtiler veya fizik muayene bulguları varsa bunlar yapılabilir. Bu ve diğer testler, yeni tedavilerin klinik araştırmalarla değerlendirilmesinin bir parçası olarak da yapılabilir.

Semptomlar, muayene veya testler kanserinizin olası nüksetmesini öneriyorsa, bir röntgen, BT taraması, PET taraması, MR taraması, kemik taraması ve / veya bir biyopsi gibi görüntüleme testleri yapılabilir. Doktorunuz kandaki dolaşımdaki tümör hücrelerini arayabilir veya CA-15-3, CA 27-29 veya CEA gibi kan tümörü belirteçlerinin seviyelerini ölçebilir. Kanserleri kemiklere veya karaciğer gibi diğer organlara yayılırsa, tümör belirteçlerinin kan seviyeleri bazı kadınlarda yükselir. Tekrarlamalı tüm kadınlarda yüksek değildir, bu nedenle her zaman yardımcı olmazlar. Eğer yükselirlerse, doktorunuz bunları terapi sonuçlarını izlemek için kullanabilir.

Göğüs kanseri geçirmiş kadınların hala başka kanser türlerine sahip olabileceğini bilmek önemlidir. Aslında, meme kanseri olan kadınlar diğer kanserler için daha yüksek risk altındadır. Bu nedenle, kolorektal kanser ve rahim ağzı kanseri gibi erken kanser tespiti için Amerikan Kanser Topluluğu rehberlerini takip etmek önemlidir . İkinci kanser riskleri ve bunlarla ilgili neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.