Bilmediğiniz şeyler sizi incitebilir. Yanlış bilgi, meme kanseri riskinizi fark etmenizi ve en aza indirmenizi veya olabilecek en iyi tedaviyi almanızı engelleyebilir. Kendinizi gerçeklerle donatınız.

Memede kitle bulmak meme kanseri olduğunuz anlamına gelir.

YANLIŞ —Her 10 kitleden 8′ i kanser değildir. Eğer memenizde sürekli bir kitle veya değişiklik hissederseniz bir an önce doktora görünmelisiniz. Çoğu zaman kadınlar korkuları yüzünden düzenli sağlık kontrolü yapmazlar. Bazen kadınlar karşılaşacakları şeylerden korktukları için tedaviden uzak dururlar. Aylık kendi kendinize kontrollerle, düzenli doktor  ziyaretleri ve düzenli mamografi çekimleriyle kendi sağlığınızla ilgilenin.

Meme kanseri sadece yaşlı kadınları etkiler.

YANLIŞ: Yaş ile birlikte meme kanseri riskinin arttığı doğru olmakla birlikte, meme kanseri herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir.

Meme kanseri açısından bir risk faktörü taşıyorsanız, muhtemelen hastalanırsınız.

YANLIŞ: Meme kanseri gen anormalliği gibi en kuvvetli risk faktörlerinden birini taşıyor olsanız bile meme kanserine yakalanmanız kesin değildir.

Ailenizde meme kanseri geçmişi yoksa hastalanmazsınız.

YANLIŞ: Her kadın biraz meme kanseri riski taşır. Meme kanserine yakalanan kadınların %80’inin aile öyküsünde meme kanseri yoktur.

Sadece annenizin ailesindeki meme kanserleri sizin riskinizi arttırır.

YANLIŞ: Annenizin veya babanızın ailesinde meme kanseri öyküsü olması sizin riskinizi etkiler. Bunun sebebi, genlerinizin yarısının anneden, yarısının babadan gelmesidir.

Deodorant/ Ter önleyici kullanmak meme kanserine yol açar.

YANLIŞ: Koltukaltı bölgesine uygulanan ter önleyici veya azaltıcılarda bulunan aktif maddelerin meme kanseri riskini arttırdığını gösteren herhangi bir bulgu yoktur.

Ayda bir yapılan kendi kendine meme muayenesi meme kanseri tanısı için en iyi yöntemdir.

YANLIŞ: Yüksek kaliteli mamografi, meme kanserinin mümkün olduğunca erken, tedavi edilebilirliğinin en yüksek olduğu dönemde yakalanması için en güvenilir yöntemdir. Meme kanseri hissedilebilir duruma geldiğinde genellikle mamografide saptanabilecek boyuttan daha büyüktür. Yine de kendi kendinize veya bir uzman tarafından yapılan meme muayenesi çok önemlidir.

Meme kanseri açısından yüksek risk taşıyorum ve bu konuda yapabileceğim bir şey yok.

YANLIŞ: Meme kanseri riski yüksek olan kadınlarda bu riski azaltmanın – ortadan kaldırmak değil- birçok etkili yolu varıdr. Bu seçenekler arasında yaşam tarzı değişiklikleri (alkol tüketiminin en aza indirilmesi, sigaranın bırakılması, düzenli egzersiz), ilaçlar; çok yüksek risk taşıyanlarda cerrahi (önleyici mastektomi, bazı kadınlarda önleyici yumurtalık alınması)

Meme kanseri tanısı otomatik olarak ölüm hükmü anlamına gelir.

YANLIŞ: Meme kanseri tanısı alan hastaların en az %80’inde herhangi bir metastaz bulgusu yoktur (kanser meme dışına ve lenf bezlerine yayılmamıştır). Ayrıca, bu hastaların %80’i en az beş yıl veya daha fazla ve birçoğu da daha uzun süre yaşamaktadır. Bunlara ek olarak tedavide her geçen gün umut verici gelişmeler olmaktadır.

Erkekler meme kanseri olmaz.

YANLIŞ: Her ne kadar erkeklerin meme kanseri teşhisi oranı düşükte olsa, aylık kendi kendilerine kontrollerini yapıp değişiklikleri doktorlarına bildirmelidirler.

Cerrahi, kanserin havayla temas etmesine yol açarak yayılmasına neden olur.

YANLIŞ: Sağlığınız yerindeyken memenizde şüpheli bir şey saptanıyor. Cerrahi uygulanıyor ve tanı ortaya çıkıyor: kanser. Daha sonra yapılan testlerde başka bir yerde de kanser bulunduğunda, ilk olarak ameliyat sırasında kanser hücrelerinin havaya karıştığını ve tüm vücudunuza yayıldığını düşünüyorsunuz (“Oysa daha önce fark etmemiştim”). Ancak metastatik meme kanseri (memenin dışına çıkarak diğer vücut bölgelerine yayılan kanser) uzun süre sessiz kalabilir. Cerrahi tedavi kanserin bir yerlere yayılmasına yol açmaz, kanser cerrahiden önce de zaten oradadır.

Mastektomi uygulanması, lumpektomi ile birlikte radyoterapi uygulanmasından daha güvenlidir.

Her zaman doğru değil: Memesinin tek bir bölgesinde kanser olan, tümörün 4 cm’den küçük olup temiz sınırlarla çıkarıldığı hastalarda, lumpektomi ile radyoterapinin birlikte uygulanması, mastektomi kadar etkilidir.

Ailenizde meme kanseri öyküsü kuvvetli ise, lumpektomi ile birlikte radyoterapi tedavisi sizin için uygun değildir.

YANLIŞ: Ailenizde meme kanseri öyküsü olması, sizde ortaya çıkan kanserin başkalarında görülenlerden daha tehditkâr olduğu anlamına gelmediği gibi size meme koruyucu tedavi uygulanamayacağı anlamına da gelmez. Doktorunuzla birlikte aşağıdakilerin ışığında birçok faktörü değerlendirerek sizin için en uygun cerrahi tedavi türüne karar vermelisiniz

Lenf bezleriniz alınırsa, hayatınızın geri kalan kısmında kolunuz şiş kalır.

YANLIŞ: Lenf bezi cerrahisi, uzun süren rahatsızlık, hissizlik ve lenfödem adı verilen şişlik gibi rahatsızlık verici yan tesirlere neden olabilir. Genellikle vakaların ancak %5-10’unda bu durum görülür. Tüm koltuk altı diseksiyonu (I, II ve III düzey lenf bezlerinin alınması) VE cerrahiden sonra lenf bezi bölgesine radyoterapi uygulanması VE ayrıca kemoterapi verilmesi durumunda lenfödem riski %25’e yaklaşır. Etkilenen kolun düzgün kullanımı ve bakımı, ayrıca fizik tedavi, lenfödemin tedavisine ve şiddetinin azaltılmasına yardımcı olur.

Memede kitle varsa hemen ameliyat olmalıyım.

YANLIŞ: Meme kitlelerinin büyük bir çoğunluğu kanser değildir.Gereksiz bir ameliyat olmaktansa ilk önce doktorunuzun önerdiği şekilde biyopsi yapılması daha doğru olacaktır. Eğer kanser çıksa bile belki ameliyat öncesinde kemoterapi verilmesi planlanacaktır. Biyopsi olmadan yapılan ameliyat gereksiz bir ameliyat olabileceği gibi belki ikinci bir ameliyatada sebep olabilir.