Bugün meme kanserinin tedavisi için kanıtlanmış alternatif veya tamamlayıcı bir tedavi söz konusu değildir.

Meme kanserinde cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi, yüz yılı aşan bilimsel çalışmalarla ortaya konulmuş ve uygulanmaktadır. Alternatif ve tamamlayıcı tedavi; modern bilimsel tedavilerin meydana getirdiği yan etkileri, komplikasyonları ortadan kaldırmak için ancak doktor kontrolünde uygulanabilir.

Tai chi, masaj, yoga gibi hastaların bedenleri ile ruhlarını harmonize eden uzak doğu kökenli terapilerin opere edilen kolu baskıya almadan yük getirmeden hafif formda uygulanması kabul edilebilir.

Reiki zararsız bir uygulamadır. Psikolojik bir rahatlama sağlayabilir.

Ayurveda Hindistan kökenlidir. Beden, ruh uyumunu beslenme şekli ve meditasyon ile destekler. Burada da önemli olan hastanın opere edilen meme ve kolunu etkileyecek aktivitelerden kaçınmak gerekir.

Akupunktur ile meme kanseri tedavisinde gözlenen ateş basmalarına faydalı olabileceğine dair küçük çalışmalar olmakla beraber opere edilen kol ve meme çevresine uygulanan akupunktur ile  lenfödem gelişme riski vardır. Vücudun diğer bölgelerine uygulanan akupunkturun enfeksiyon ile ilgili sorunlar yaratabileceğini unutmamak gerekir.

Ek olarak alınan C, E, selenyum takviyelerinin meme kanserinde bir faydası olmadığı saptanmıştır.

Anti oksidan amaçlı alınan soya, ginseng, sarımsak, kedi otu ve yüksek doz C vitaminin ilaçlar ile etkileşime girdiği ve tedavileri bozabileceğinden alınması önerilmez.

Buna benzer şekilde destek amaçlı alınması düşünülen her türlü bitkisel desteğin tedaviden sorumlu doktora danışılması gereklidir.