Mide balonu, midede yer kaplayarak uzun süreli tokluk hissi sağlar. Uygulama öncesi besin tüketimine kıyasla porsiyon miktarında ciddi bir azalma görülür.

Mide balonu sonrasında ilk üç gün sıvı bir beslenme planına uyarak dördüncü günden itibaren ise katı gıdalarla yavaş yavaş eski hayatınızdaki beslenme düzeninize devam edebilirsiniz.

Mide balonu işleminden 2-3 saat sonra yudum yudum su içmeye başlanabilir. Hastanın uyumuna bağlı olarak değişmekle birlikte mide balonu uygulamasından sonraki ilk 2 gün sıvı diyet uygulanır. Şekersiz, proteinden zengin sıvılar kullanılır. 3-7. günler arası yumuşak besinler denenerek verilir. Peynir, yumuşak meyveler, püreler, yoğun çorbalar ve yoğurt bu süreçte tüketilebilir. Hastalar ortalama 1 hafta sonrasında katı besinlere geçebilir. Hastanın günlük su tüketiminin 1,5 litreye ulaşması istenmektedir.

Mide balonu uygulamasından sonra dikkat edilmesi gereken beslenme kuralları

  • Mide balonu uygulaması sonrası beslenmede dikkat edilmesi gereken en önemli kural, katı-sıvı ayrımı yapmaktır. Yemeklerden 30 dk önce ve 30 dk sonra sıvı alınmaması gerekmektedir. Böylelikle mide genişlemesini ve yetersiz beslenmeyi engelliyor olacaksınız.
  • Gazlı içecekleri tüketmek hem mide rahatsızlıklarına sebebiyet vereceğinden, hem de mide  genişlemesine sebep olduğu için gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Tatlılardan, sağlıksız atıştırmalıklardan, rafine şeker içeren gıdalardan uzak durulmalıdır.
  • Alkolden, yüksek kalori içerdiği ve reflü şikayetlerini arttıracağından mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır.
  • Günde 2-2.5 litre su tüketilmelidir.

Balon takıldıktan sonra porsiyonlarımı nasıl ayarlamalıyım?

Mide balonu, herkesin kilosuna ve mide hacmine göre farklı miktarda şişirilir. Dolayısıyla mide balonu işleminden sonra yiyeceklerin midede kapladığı alan farklılık göstermektedir. Balon takıldıktan sonra yemek porsiyonunu ayarlamanın en iyi yolu kendinizi test etmektir. Yemek yerken doyduktan sonra kesinlikle yemek için kendinizi zorlamamalısınız. Fazla besin aldığınızda mide bulantısı ve kusma yaşanabilir. Hem kusmaları engellemek hem de mideyi genişletmemek adına doyduktan sonra yemek yemeye son verilmelidir.

Mide balonundan sonra bulantılarımı minimalize etmek adına hangi besinlerden yararlanmalı ve gıda tüketimimi nasıl yapmalıyım?

Mide balonundan sonra bulantıları ve krampları minimalize etmek adına ilk günlerde sıvı diyet uygulanmaktadır.  Böylelikle mekanik sindirime ihtiyaç olmayacaktır ve kramplar minimuma inecektir. Herkesin ağrı eşiğine bağlı olarak krampların şiddeti değişebilmektedir.  Kramp ve bulantı önleyici ilaçlara ek olarak bu dönemde rezene veya nane çayı içebilirsiniz.