Mide balonu, verilmesi gereken kilo miktarına göre tercih edilen, balonun türüne bağlı olarak mide de 6 ve 12 ay kalabilen balonlar olarak ikiye ayrılır.

6 aylık ve 1 yılık balon seçenekleri ile birbirinden farklıdır. 1 yıllık balonlar, midenin balona olan adaptasyonunu önlemek için 3 aylık periyotlarla şişirilebilirken; 6 aylık balonlar, şişirme işlemi için uygun değildir. Çıkarılması gereken süreden daha uzun süre kalması balonun patlama riskini artırır. Süresi dolan gelen balonun zamanında çıkarılması önerilir. Yeterli kilo veremeyen hastalar için durumunda balon işleminin tekrarlanması düşünülebilir.

Mide balonu, hastaların uyguladıkları diyetlerin sonuç vermesi konusunda oldukça etkili olmaktadırlar. Mide içerisini kapladığından dolayı midenin daha çabuk sağlayan mide balonu işlemi, aynı zamanda midenin ağız kısmını tıkamakta ve yiyeceklerin daha uzun bir sürede daha yavaş sindirilmesini sağlamaktadır. Bu durum genellikle hastaların daha uzun süre tok hissetmelerine yardımcı olur. Özellikle uzun ve iyileşme sürecinde sıkıntılar yaratabilecek bir operasyonu tercih etmeyen kişiler için oldukça iyi bir yöntem olarak bilinmektedir. İşlemin en iyi taraflarından bir tanesi kesinlikle bir ameliyat olmamasının yanı sıra, hastalara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmasıdır. Bu alışkanlığın kazanılabilmesi sayesinde, balonun etki süresi bittikten sonra da hastaların verdikleri kiloları geri almalarının çok zor olduğu bilinmektedir. Bu durum, özellikle işlemin uzun vadede ne kadar sağlıklı olduğunu da göstermektedir.