Tüp mide ameliyatlarında en çok korkulan komplikasyonlar;
Obezite Cerrahisinde Kaçak
Obezite cerrahisinin en korkulan ve en ciddi komplikasyonlarından biri kaçaktır (leak). Kaçak, tüp mide gibi midenin bir kısmının staplerle (otomatik bir tür zımba cihazı) kesilip çıkarıldığı veya bypass gibi mide ile barsak arasında yeni bir geçişin oluşturulduğu ameliyatlarda bu stapler hattından sızıntı olması durumudur.

Sızıntı olduğunda mide ya da barsak içeriğinin karın içine kaçması karın içi enfeksiyona yol açar. Bu enfeksiyon tedavisiz kalacak olursa karın içi abse, yaygın peritonit (karın zarı iltihabı) ve sepsis (bakterilerin kana karışması) ile ölüme kadar gidebilen ağır bir seyir izleyebilir.

Obezite ameliyatlarında ortalama olarak % 2-3 oranında kaçak riski vardır. Stapler denilen şeyler titanyumdan üretilmiş çok ince zımbalardır. İyileşme tamamlanana kadar dokuya destek olmak amacıyla konurlar. Kimi zaman teknik nedenlerle (dışarıdan normal görünen staplerin olması gereken ve dokuyu bir arada tutan formasyonunun hatalı olması), kimi zaman da dokunun beslenmesinde sorun olması yüzünden kaçak meydana gelebilir.

Kaçak riskini arttıran faktörler hastanın yandaş hastalıkları (özellikle diyabet), mide fıtığı, kronik reflü gibi ek hastalıklar, daha önce geçirilmiş batın içi ameliyatlar (özellikle mide civarında), mide bandı, mide katlama gibi geçirilmiş obezite ameliyatları, cerrah ve ekibin deneyimsizliği, yüksek BMI değerleri, erkek hasta, doku kalınlığına göre hatalı stapler seçimidir.

Staplerin tek kullanımlık olması yanında ,midede stapler hattının da düzgün olması kaçakları önlemede son derece önemli olup,kesilen mide hattı twist (rotasyon-dönüş) ya da king ( katlanma) yapmamalı. Bu anlamda şarjlı yüksek teknoloji ürünleri ( i-drive ultrapowered system-medtronic , eschelon flex powered endopath system – Ethicon ) kullanımı ciddi anlamda avantaj sağlamaktadır.

Stapler Hattından Kanama

Stapler hattından erken kanama mide lümeni içine veya dışına olabilir. Çoğu erken  dönemdeki üst gastrointestinal kanama hematemez ( kanlı kusma) ve melena ( siyah dışkılama) ile belirti verir.

Stapler hattından Kanama Tedavileri genellikle bariatrik olmayan hastalardaki herhangi bir başka üst sindirim sistemi kanamasından farklı değildir. Tüm vakalarda yaklaşım seri kan sayımı takibi, iyi bir intravenöz yol, sıvı dengesinin ayarlanması, kan sulandırıcıların kesilmesi, vital bulguların takibi ve üst sindirim sistemi endoskopisini içerir.

Kanama olduğu zaman yapılacaklar bellidir. Önemli olan kanama olmadan önlenmesidir. Bunun için ameliyat öncesi ayrıntılı bir değerlendirme ve yapılacak kan tahlillerinde kanama eğilimi olabilecek hastanın tespiti ve ameliyat sırasında tek kullanımlık stapler cihazlarının kullanılmasıdır.  Stapler cihazlarının birden fazla kullanılması sırasında bıçak kısmı körelir ve kesme işlemini bir nevi yırtarak yapar ve bu durum kanamaya yol açar.

O nedenle stapler cihazlarının tek kullanımlık olması son derece önemlidir. Ayrıca şarjlı yüksek teknoloji ürünleri (i-drive ultrapowered system-medtronic , eschelon flex powered endopath system- Ethicon )  kullanımı , dikme ve kesme işlemi sırasında çekiştirmeler le dokuya ek travma gelmesini önleyerek kanama ihtimalini en aza indirmektedir.

Midenin Rotasyonu (Twist, Dönme) ve Katlanması ( King)

Tüp mide ameliyatında mide uzun bir hat boyunca kesilip dikildiği için bu hattın düzgün olmasının sağlanması kesim sırasında midenin dönmemesi, katlanmaması gerekir. Aksi halde ameliyattan sonra beslenmeye başlandığında mide bulantısı kusma şikayetler ortaya çıkar.Hatta bu durum stapler hattından kaçaklara bile neden olabilir. Özellikle stapler kullanımı sırasında midenin çıkarılacak kısmının düzgün bir şekilde tutulup çekilmemesi ve staplerin tetik mekanizmasının basımı sırasında olası titreme ve kaymalar nedeniyle bu durum oluşabilmektedir. Bu anlamda şarjlı yüksek teknoloji ürünleri (i-drive ultrapowered system-medtronic , eschelon flex powered endopath system- Ethicon )  ek avantaj sağlamakta ve twist oluşumunu önleyebilmektedir.