Mide Küçültme Ameliyatına Karar Vermek

Doktorunuz öncelikle; kilo vermeye hazır olup olmadığınızı, uyum gösterip göstermeyeceğinizi, fiziksel ve ruhsal olarak bu duruma hazır olup olmadığınızı gözlemleyecektir.
Bu kontroller neticesinde doktorunuzla yaptırmak istediğiniz ameliyat türünün kazanımlarını ve risklerini karşılıklı oturarak tartışacaksınız.
Doktorunuz ameliyat öncesi sizden; bir miktar kilo vermenizi, kan şekerinizin kontrol altında olmasını sağlamanızı ve sigarayı bırakmanızı isteyebilir. Bunlar ancak sizin çabanızla mümkün olan şeylerdir.

Mide Küçültme Ameliyatlarına Hazırlık Aşaması

Doktorunuz mide küçültme ameliyatı öncesi nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili size detaylı bilgi verecektir.
Ancak pek çok cerrahi müdahalede olduğu gibi; en az 1 hafta öncesinden aspirin ve aspirin içeren ilaçlar ve kan sulandırıcı bitkisel ürünleri kullanmaktan kaçınmanız, 7 ile 10 gün öncesinden doktorunuzun istediği gibi beslenmeniz gereklidir.
Tüm mide küçültme ameliyatları genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir.

Mide küçültme ameliyat yöntemleri; açık ameliyat, laparoskopik ameliyat

Mide Küçültme Ameliyatında cerrahınız açık ya da laparoskopik cerrahi yöntemini önerebilir.

Laparoskopik yöntemin çeşitli artıları vardır. Laparoskopik ameliyatlarda; ameliyat sonrası iz çok daha ufaktır, komplikasyonlar açık ameliyatlara göre daha az olma eğilimindedir, ameliyat sonrası toparlanma süresinin daha hızlıdır.
Laparoskopik yöntemle ameliyatlar 4 – 5  adet ufak kesilerle yapılabilmektedir. Laparoskopik ameliyatlar; laparoskop denilen ışıklandırılmış özel kamera sistemi ile monitöre aktarılan görüntüler yardımı ile yapılmaktadır. Açık ameliyatlarda ise 25 cm’e varabilen kesiler yapılmaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Mide küçültme ameliyatı fazla kilo ve obezite sorunu yaşayan kişilerin diyet, spor veya ilaç tedavisi uygulamasına rağmen tatmin edici sonuç alınamadığında uygulanan bir yöntemdir. Mide Küçültme Ameliyatıyla beraber, mide bağırsak sistemindeki açlık-tokluk ve kan şekeri kontrolü sağlayan hormonlarda büyük bir değişim meydana gelir. Midenin küçülmesiyle beraber daha az gıda ve haliyle kalori alınacağından kişi doğal yollarla zayıflamaya başlar ve bu zaman zarfında vücut aşırı strese maruz kalmadığından olabilecek herhangi psikolojik travmalardan da uzak olur.

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Olur?

Mide Küçültme Ameliyatı; Midenin yaklaşık olarak 3/2′ lik  bir kısmının cerrahi operasyonla çıkarılması mide küçültme ameliyatı ile olur. Midenin büyük bir kısmı cerrahi bir operasyon ile çıkartılır. Bu sayede insan vücudu yoğun strese maruz kalmaz ve ameliyat sonrası iyileşme bir hayli hızlı olur.

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatında midenin yaklaşık olarak 3/2′ lik bir kısmının kalıcı olarak kesilip alınması ve kalan kısmının bağırsaklara bağlanması metoduyla gerçekleştirilen tüp mide ameliyatının geri dönüşü yoktur.

Gastrik Bypass Ameliyatı

Gastrik Bypass Ameliyatı tüp mide ameliyatının aksine midenin büyük bir kısmı kesilip çıkarılmaz, sadece kullanım dışı bırakılır. Sürekli yeme ihtiyacı hisseden ve fazla karbonhidrat tüketen hastalar için en iyi çözüm gastrik bypass laparoskopik yöntemle gerçekleşir.

Mide Kelepçesi Ameliyatı

Mide Kelepçesi Ameliyatı operasyonunda tüp mide ameliyatından farklı olarak, mide kelepçesi ameliyatının geri dönüşü mümkündür. Midenin üst kısmındaki cep daha küçüktür ve gıdalar tüketildiğinde bu cep hemen dolduğundan dolayı tokluk daha çabuk hissedilir. Hasta istediği kiloya eriştiğinde isterse gastrik bandı çıkartılır.

Bursa Mide Küçültme Ameliyatı

Mide Küçültme Ameliyatları; Bursa Nilüfer bölgesinde Bursa Bariatric Obezite Cerrahisi Merkezinde obezite cerrahisi doktoru Op.Dr.Ersoy Taşpınar tarafından fazla kilo ve obezite sorunu yaşayan kişilerin diyet, spor veya ilaç tedavisi uygulamasına rağmen tatmin edici sonuç alınamadığında kolay ve hızlı yoldan zayıflama yöntemi olarak bilinen Mide Küçültme Ameliyatı, aşırı kilo problemi yaşayan kişilerin başvurduğu alternatif bir yöntemdir.

Mide Küçültme Ameliyatının Yapılacağı Merkezinin Seçimi

Elbette ki bu verilere rağmen dikkat edilmesi gereken gerçekler de var. Bunlardan en önemlisi de en başta ifade ettiğimiz gibi hastaların doktor seçimine dikkat etmesidir. İkinci sıradaysa mide küçültme ameliyatının yapılacağı merkezinin seçimi bulunmaktadır.

Mide küçültme ameliyatı olacak hastanın, hekim ve obezite cerrahisi merkezi belirlerken şu soruları sormalıdır?

Söz konusu cerrah, kaç yıldır mide küçültme ameliyatları yapıyor?

Söz konusu cerrah, Her yıl 50 tane mide küçültme ameliyatı yapıyor mu? Farklı obezite cerrahisi türlerinde ameliyatlar yapıyor mu?

Söz konusu cerrah, yaptığı ameliyatlardan sonra hastada yeniden kilo alımı olduğunda yeniden ameliyat yapabiliyor mu?

Söz konusu cerrah, kaçak olduğunda stent ya da laparoskopiyle girip revizyon gerçekleştirebiliyor mu? Bu operasyonları gerçekleştirecek bir obezite cerrahisi merkezinde çalışıyor mu?

Söz konusu obezite cerrahisi merkezinde tomografi, radyoloji donanımı, girişimsel radyoloji ekibi var mı?

Söz konusu obezite cerrahisi merkezinde yeterli destek ekibi var mı? (Bariatrik Diyetisyen, psikolog, iç hastalıkları/endokrinolog, kardiyoloji doktoru, göğüs hastalıkları doktoru, psikiyatri doktoru ve hasta koordinatörü)

3. Basamak Yoğun bakım ünitesi var mı ?

Doktoruna 24 saat ulaşabilme imkanı var mı ?

Hastanenin şartları obez bir kimse için uygun mu? (odasındaki yatağı, tuvaletteki klozeti, sandalyesi, ameliyat masası yeterli ağırlığı kaldırabiliyor mu?)

Kullanılan malzemelrin markası ve tek kullanımlık olup olmadığı ?

Söz konusu obezite cerrahisi merkezinde hastaların takibi yapılıyor mu?

Tüm bu soruların yanıtını tam ve dürüst olarak almak hastanın en doğal hakkıdır. Bu noktada bizler, sahip olduğumuz tecrübe, alanlarında uzman ekibimiz, kullanılan teknolojimiz, gerekli müdahale söz konusu olduğunda başvurulacak imkânlarımızla hem cerrahi anlamda hem de merkez anlamında hastalarımıza güvenli ve kaliteli sağlık hizmeti sunmaktayız.

Yeterli donanıma sahip merkezimizde hastalarımızın her sorusuna yanıt veren cerrahlarımız ve hastaları ameliyat öncesi ve sonrası takip eden uzman ekibimizle Bursa’nın obezite cerrahisinde önde gelen adresiyiz.

BURSA Mide Küçültme

Bursa’da mide küçültme ameliyatı ve obezite tedavisi ve obezite ameliyatlarında Bursa Bariatric,  Bursa MEDİCANA hastanesinde,  güvenli ve doğru adres. Bursa’da MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATLARI uzman ekibi ve merkeziyle hastalara güven sağlıyor.

Bursa’da mide küçültme ameliyatları denince akla gelen isim  MEDİCANA’da Op. Dr. Ersoy Taşpınar oluyor. Bursa’da mide küçültme ameliyatları ve obezite cerrahisi ve obezite tedavisinde doğru adres için yöneltilmesi gereken sorular var. Bursa’da obezite merkezinin seçimi için aranan kriterler var.